صفر تا صد هزینه تحصیل در آمریکا

صفر تا صد هزینه

صفر تا صد هزینه- تحصیل در امریکا

وقتی صحبت از مهاجرت تحصیلی می‌شود، دو معیار اصلی برای تصمیم‌گیری بررسی می‌شود؛ یکی سطح علمی دانشگاه‌ها و دیگری هزینه تحصیل و زندگی در آن کشور است. هزینه تحصیل در آمریکا بسیار بالا است و یکی از گران‌ترین گزینه‌ها برای مهاجرت تحصیلی حساب می‌شود. این گرانی بی‌دلیل نیست چرا که آمریکا یکی ‌از بهترین سیستم‌های آموزشی جهان را دارد و در کنار آن، تعداد بسیار زیادی از بهترین مدارس و دانشگاه‌های جهان هم در این کشور هستند. گرفتن ویزای تحصیلی آمریکا آرزوی بسیاری از دانشجویان است.

آمریکا بیش از ۲۰۰ دانشگاه با رنکینگ جهانی دارد که ۵ مورد از آن‌ها بین ۱۰ دانشگاه برتر جهان هستند. سطح علمی بالای دانشگاه‌های آمریکا باعث شده است تا این کشور، محبوب‌ترین مقصد برای دانشجویان هر رشته‌ای باشد. اگرچه هزینه تحصیل در آمریکا بالا است اما ارزش آن را دارد که شرایط تحصیل در آمریکا را بررسی کنید.

هزینه تحصیل در مدارس آمریکا چقدر است؟صفر تا صد هزینه تحصیل در آمریکا

آمریکا هم مثل ایران مدارس دولتی و خصوصی دارد اما تحصیل برای دانش‌آموزان مهاجر فقط در مدارس خصوصی که شبانه‌روزی هستند، امکان‌پذیر است. این مدارس اتاق و تخت دانش‌آموزان را فراهم می‌کنند و برای کلاس‌های پیشرفته‌تر شهریه بیشتری می‌گیرند. میانگین شهریه مدارس شبانه‌روزی آمریکا ۳۷۵۹۰دلار است. تحصیل در مدارس آمریکا و هزینه های آن برای دانش‌آموزان مهاجر بر اساس ایالت متفاوت است.

گران‌ترین مدارس آمریکا براساس ایالت:

 1. کانتیکات

 2. ورمونت

 3. نیو همپشایر

 4. مین

 5. ماساچوست

 6. رود آیلند

 7. مریلند

 8. کالیفرنیا

 9. آریزونا

 10. نیویورک

هزینه‌های مختلف مربوط به تحصیل در دانشگاه‌های آمریکا چقدر است؟

وضعیت شهریه دانشگاه‌ها مثل مدارس بر اساس ایالت نیست و هر دانشگاهی شهریه مخصوص خودش را دارد. مقدار شهریه به رشته تحصیلی هم بستگی دارد؛ به‌عنوان مثال تحصیل پزشکی در آمریکا ممکن است گران‎تر از تحصیل رشته‌های ادبیات یا فلسفه باشد.

میانگین هزینه تحصیل در آمریکا رقمی بین ۵ تا ۵۰ هزار دلار است البته دانشگاه‌هایی وجود دارند که شهریه‌هایشان تا ۸۱ هزار دلار هم می‌رسند. شهریه دریافتی دانشگاه‌های آمریکا برای دانشجویان بومی ایالت بسیار کمتر از دانشجویان غیر بومی است؛ برای مثال شهریه سالیانه یک کالج دولتی معمولی برای دانشجوی بومی حدود ۱۰ هزار دلار است، در حالی که یک دانشجوی غیر بومی باید سالیانه حدود ۲۶ هزاردلار پرداخت کند.

 صفر تا صد هزینه تحصیل در مقطع کارشناسی در آمریکا

هزینه تحصیل کارشناسی در آمریکا برای دانشجویان خارجی به طور متوسط ۲۶۲۹۰ دلار برای دوره‌های چهار ساله است. البته هزینه دوره با برنامه‌ها و رشته‌ای که دانشجو انتخاب می‌کند، متفاوت می‌شود؛ مثلا هزینه رشته‌های مهندسی، پزشکی و حقوق بیشتر از رشته‌های دیگر است. همچنین کالج‌ها و دانشگاه‌های خصوصی و دولتی‌ای هستند که دوره‌های دو یا سه ساله دارند که قیمت آن‌ها هم متفاوت است.

 صفر تا صد هزینه و شهریه مقطع کارشناسی ارشد و دکتری در آمریکا

شهریه تحصیل کارشناسی ارشد در آمریکا به‌طور میانگین بین ۲۰ تا ۳۵ هزار دلار است که تفاوت آن به دانشگاه و رشته تحصیلی مربوط می‌شود. البته این رقم برای رشته‌هایی مانند MBA و پزشکی بیشتر است. هزینه دوره دکتری هم بر اساس دانشگاه و نوع رشته از ۲۸ تا ۴۰ هزار دلار متغیر است.

هزینه تحصیل پزشکی در آمریکا

تحصیل پزشکی در آمریکا برای دانشجویان خارجی معمولا در دانشگاه‌های خصوصی امکان‌پذیر است؛ چرا که تقریبا همه ظرفیت دانشگاه‌های دولتی به شهروندان آمریکا می‌رسد. رشته‌های پزشکی معمولا شهریه بسیار بالاتری از سایر رشته‌ها دارند و هزینه تحصیل در آمریکا در این رشته‌ها تا ۶۰۰۰۰ دلار در سال هم می‌رسد.

هزینه گرفتن ویزای تحصیلی آمریکا

برای گرفتن ویزای تحصیلی آمریکا باید متحمل دو هزینه شوید. اول هزینه SEVIS که قیمت آن ۳۵۰ دلار است و دوم هزینه درخواست ویزا که ۱۶۰ دلار خواهد بود.

هزینه‌های زندگی دانشجویی در آمریکا چقدر است؟

هزینه‌های یک دانشجو در آمریکا محدود به شهریه نیست؛ هزینه زندگی دانشجویی در آمریکا شامل شهریه، خوابگاه یا محل زندگی، مایحتاج زندگی و وسایل مورد نیاز تحصیل، خورد و خوراک، رفت‌وآمد و هزینه‌های دیگر است که به سبک زندگی شخص مربوط می‌شود.

هزینه زندگی به مکانی که دانشجو تصمیم می‌گیرد در آن زندگی کند، بستگی دارد؛ مثلا در ایالت‌هایی مانند واشنگتن، نیویورک و کالیفرنیا هزینه‌های زندگی به مراتب بالاتر از ایالت‌هایی مانند پنسیلوانیا، میشیگان و تگزاس است. به‌طور تقریبی هزینه‌های زندگی یک دانشجوی بین‌المللی بین ۶ تا ۲۰ هزار دلار در سال است. البته این رقم با این فرض است که دانشجویان در خانه‌های مشترک و خارج از محوطه دانشگاه زندگی کنند و سبک زندگی متوسط و به ‌دور از ریخت‌وپاش داشته باشند.

هزینه زندگی در کدام ایالت‌های آمریکا بیشتر است؟

یک قاعده کلی برای هزینه‌های زندگی در آمریکا وجود دارد؛ هزینه زندگی در مناطق غرب میانه امریکا پایین‌تر از دیگر مناطق است. قسمت‌های شرق و شمال شرق آمریکا هم بالاترین هزینه‌ها را دارند. در ادامه مثال‌هایی از هزینه تقریبی زندگی در نقاط مختلف آمریکا می‌زنیم:

ساحل شرقی

 • بوستون (ماساچوست) و میامی (فلوریدا): بین ۱۵۰۰ تا ۳۰۰۰ دلار در ماه

 • آتلانتا (جورجیا): بین ۱۲۰۰ تا ۲۲۰۰ دلار در ماه

 • فیلادلفیا (پنسیلوانیا): بین ۸۰۰ تا ۱۳۰۰ دلار در ماه

 • شهرهای واشنگتن و نیویورک: بین ۱۷۰۰ تا ۳۰۰۰ دلار در ماه

ساحل غربی

 • لس آنجلس (کالیفرنیا): بین ۱۵۰۰ تا ۲۵۰۰ دلار در ماه

 • سان فرانسیسکو (کالیفرنیا): بین ۲۲۰۰ تا ۴۰۰۰ دلار در ماه

 • سن‌دیگو (کالیفرنیا): بین ۱۴۰۰ تا ۲۴۰۰ دلار در ماه

مرکز

 • نیو اورلئان (لوئیزیانا): بین ۱۱۰۰ تا ۲۰۰۰ دلار در ماه

 • سیاتل (واشنگتن): بین ۱۵۰۰ تا ۲۵۰۰ دلار در ماه

شمال

 • شیکاگو (ایلینویز): بین ۱۳۰۰ تا ۲۵۰۰ دلار در ماه

 • دیترویت (میشیگان): بین ۱۰۰۰ تا ۱۸۰۰ دلار در ماه

جنوب

 • دالاس و هیوستون (تگزاس): بین ۱۰۰۰ تا ۲۰۰۰ دلار در ماه

  صفر تا صد

  صفر تا صد – هزینه تحصیل در امریکا

هزینه محل زندگی در آمریکا چقدر برای دانشجو تمام می‌شود؟

دانشجویان بین‌المللی از جمله ایرانی، سه گزینه برای اسکان دارند؛ اول از همه اقامت در محوطه دانشگاه است. در این حالت دانشجو در اتاق یا خانه دانشجویی زندگی می‌کند و سریع‌تر با دانشگاه و دانشجویان آشنا می‌شود. این گزینه بسیار گران‌تر از دو حالت دیگر است. اقامت خارج ‌از دانشگاه و در آپارتمان‌های خصوصی یا اشتراکی گزینه‌ای ارزان‌تر است که هزینه تحصیل در آمریکا را کاهش می‌دهد. گزینه آخر، زندگی با یک خانواده آمریکایی است که نسبت به آپارتمان شخصی گران‌تر تمام می‌شود اما به آشنایی با فرهنگ آمریکایی کمک می‌کند.

هزینه اقامت هم مثل دیگر هزینه‌های زندگی در نقاط مختلف آمریکا متفاوت است. قیمت آپارتمان می‌تواند از ۶۰۰ دلار شروع شود و تا بیش ‌از ۳۰۰۰ دلار افزایش یابد. اجاره خانه خارج ‌از محوطه دانشگاه ارزان‌تر است و حدودا از ۴۵۰ دلار شروع می‌شود. اما فاصله این مناطق تا دانشگاه زیاد است و باید وقت و هزینه بیشتری برای رفت‌وآمد بگذارید. میانگین هزینه اقامت در کمپ دانشگاه به شرح زیر است:

 • برای کالج‌های دولتی چهار ساله: ۹۸۰۰ دلار در هر سال تحصیلی

 • برای کالج‌های خصوصی چهار ساله: ۱۱۱۰۰ دلار در هر سال تحصیل

هزینه‌های مربوط به امکانات زندگی چقدر است؟

ممکن است اجاره‌ای که پرداخت می‌کنید شامل پرداخت آب و برق و سایر امکانات رفاهی نشود؛ این مسئله را حتما باید در قرارداد بررسی کنید. قیمت‌های مربوط به امکانات رفاهی از قرار زیر است:

 • برق: بین ۵۰ تا ۱۰۰ دلار (بستگی به متراژ خانه دارد و اگر وسیله گرمایش خانه برقی باشد می‌تواند تا ۱۵۰ دلار هم برسد.)

 • گرمایش: ۵۰ تا ۱۰۰ دلار در ماه

 • اینترنت: ۴۵ تا ۵۰ دلار در ماه

 • اشتراک تلفن: ۵۰ دلار در ماه

 • آب و فاضلاب: ۵۰ تا ۷۵ دلار در ماه

هزینه مواد غذایی و خوردوخوراک در آمریکا چقدر می‌شود؟

دانشجویان قرار نیست زندگی مجلل و پرخرجی داشته باشند و می‌توانند با انتخاب سبک زندگی ساده‌تر هزینه تحصیل در آمریکا را تا حدودی کم کنند؛ مواد غذایی برای هر نفر بین ۴۰۰ تا ۶۰۰ دلار در ماه هزینه دارد که البته به عادت غذاییتان هم بستگی دارد. می‌توانید از فروشگاه‌های ارزان مثل Walmart و Target خرید کنید تا هزینه‌هایتان کمتر شود. اگر در اقامتگاه‌های دانشگاه زندگی کنید، می‌توانید برنامه‌های غذایی دانشگاه را انتخاب کنید که باید برای آن حدود ۲۵۰ دلار هزینه کنید.

حمل‌ونقل برای دانشجویان چقدر هزینه دارد؟

بیشتر دانشجویان در محوطه دانشگاه زندگی می‌کنند و هزینه آن‌چنانی برای حمل‌ونقل ندارند. آن‌ها می‌توانند از حمل‌ونقل عمومی بهره ببرند یا خودرو اجاره کنند. کارت حمل‌ونقل عمومی دانشجویی بین ۴۵ تا ۱۰۰ دلار است و حتی بعضی از دانشگاه‌ها برای دانشجویان تخفیف هم قائل می‌شوند.

ممکن است قصد داشته باشید برای تعطیلات آخر هفته و سال نوی میلادی به سفر بروید یا در تعطیلات تابستان به ایران برگردید. در این صورت بیشترین هزینه حمل‌ونقلتان مربوط به بلیت هواپیما می‌شود. برای سفرهای هوایی در خاک آمریکا بودجه‌ای حدود ۵۰۰ دلار را در نظر بگیرید که باز هم این رقم به تعداد سفرهایتان بستگی دارد.

سایر هزینه‌های زندگی تحصیلی به چه میزان است؟

به جز هزینه‌هایی که تا اینجا بررسی کردیم، دانشجویان نیاز به خرید کتاب و لوازم‌التحریر دارند که هزینه آن‌ها بین ۴۰۰ تا ۱۰۰۰ دلار در سال است. بیمه درمانی هم بین ۷۰۰ تا ۱۱۰۰ دلار در سال هزینه دارد. برای هزینه‌های شخصی و غیر منتظره هم رقمی در حدود ۲۰۰۰ دلار در سال پیش‌بینی کنید.

کمک‌های مالی دانشگاه‌های آمریکا به دانشجویان خارجی به چه شکل است؟

یکی از امیدهای اصلی دانشجویان خارجی برای تحصیل، دریافت بورسیه تحصیلی آمریکا است؛ چرا که حتی اگر وضع مالی مناسبی داشته باشید، باز هم هزینه‌ تحصیل در آمریکا بسیار زیاد است و تحصیل در آمریکا با هزینه شخصی بسیار گران می‌شود. به همین دلیل، بیشتر دانشگاه‌ها برای دانشجویان خارجی کمک مالی در نظر می‌گیرند که براساس توانایی‌ها، ریز نمرات مقطع تحصیلی قبل و شایستگی اهدا می‌شود.

دریافت بورسیه تحصیلی در مقاطع بالا (کارشناسی ارشد و دکتری) راحت‌تر است. مثلا دانشجویان برای تحصیل دکتری در آمریکا به احتمال بیش ‌از ۹۰ درصد بورسیه می‌شوند. رشته‌های مهندسی، علوم فیزیکی و علوم زیستی معمولا بورسیه بیشتری دریافت می‌کنند. تمام دانشگاه‌های آمریکا در سایتشان محاسبه‌گر کمک مالی دارند. اطلاعات مربوط به این موضوع و شرایط دریافت بورسیه، کمک ‌هزینه تحصیلی، وام دانشجویی و… در سایت رسمی دولت آمریکا موجود است.

آیا دانشجویان خارجی اجازه دارند حین تحصیل کار کنند؟

پاسخ کوتاه به این سوال، بله است. دانشجویانی که ویزای F-1 دارند در سال اول تحصیلشان فقط می‌توانند در محیط دانشگاه کار کنند. امکان کار کردن در کتابخانه یا کافه دانشگاه و دیگر شغل‌هایی از این دست در سال اول تحصیل فراهم است. پس ‌از پایان سال اول دانشگاه، دانشجویان می‌توانند به سه شکل خارج ‌از محیط دانشگاه استخدام شوند:

 • آموزش عملی درسی (CPT)

 • آموزش عملی اختیاری (OPT)

 • آموزش عملی اختیاری گسترده علوم، فناوری، مهندسی و ریاضیات (STEM)

کار کردن حین تحصیل باید در زمینه مرتبط با رشته تحصیلی باشد. میانگین درآمد دانشجویی در آمریکا ساعتی ۷.۵ دلار است و دانشجویان می‌توانند در هفته تا ۲۰ ساعت کار کنند. البته دانشجویان می‌توانند در دوران تعطیلات بین ترم‌ها تا ۴۰ ساعت در هفته هم کار کنند و بخش بیشتری از هزینه تحصیل در آمریکا را به دست آورند.

مروری بر نکات گفته‌ شده در مورد هزینه تحصیل در آمریکا

آمریکا یکی از اولین گزینه‌های هر دانشجویی برای تحصیل است؛ اما هزینه تحصیل در آمریکا بسیار زیاد است و این موضوع شرایط اقدام را برای خیلی‌ها سخت می‌کند. دانشگاه‌های دولتی آمریکا شهریه کمتری نسبت به کالج‌های خصوصی دریافت می‌کنند؛ اما ورود به آن‌ها برای دانشجویان خارجی از جمله ایرانیان سخت‌تر است. درباره هزینه تحصیل در آمریکا نمی‌توان رقم یا بازه‌ای کوچک مشخص کرد؛ چراکه همه‌چیز بستگی به انتخاب دانشگاه و ایالت، محل زندگی و سبک زندگی دانشجو دارد.

تقریبا همه دانشگاه‌های آمریکا برای دانشجویان خارجی شرایط کمک‌ هزینه مالی و بورسیه را فراهم می‌کنند که دریافت آن به شایستگی دانشجو بستگی دارد؛ هرچه مقطع تحصیلی هم بالاتر باشد، شانس دریافت بورسیه بیشتر می‌شود. جدا از امکان گرفتن بورسیه تحصیلی، شرایط کار برای دانشجویان فراهم است و به این شکل می‌توانند بخشی از هزینه‌های زندگی‌شان را تامین کنند.

صفر تا صد

صفر تا صد- هزینه تحصیل در امریکا

 

سوالات متداول

آیا امکان تحصیل رایگان در آمریکا وجود دارد؟

خیر؛ تحصیل در ایالات متحده رایگان نیست. تنها حالتی که می‌توانید به‌طور رایگان در آمریکا درس بخوانید، دریافت بورسیه فول فاند است.

چطور می‌توان هزینه تحصیل در آمریکا را تامین کرد؟

وام‌های دانشجویی و بورسیه تحصیلی دو راه اصلی تامین پول مورد نیاز برای تحصیل در این کشور هستند. نکته مثبت درباره دانشگاه‌های آمریکا این است که بورسیه تحصیلی بسیار زیادی در دسترس است؛ این بورسیه‌ها نه‌تنها بخشی از شهریه را تامین می‌کنند، بلکه بخشی از هزینه‌های زندگی دانشجو را شامل می‌شوند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست