DUOLINGO

آزمون Duolingo چیست؟ دولینگوچیست؟

آزمون دولینگو (Duolingo English Test) یک آزمون تطبیقی (Adaptive) مبتنی بر کامپیوتر است که این آزمون بصورت آنلاین بوده و میزان مهارت زبان انگلیسی شما را مورد سنجش قرار می­‌دهد. حدود ۸۰۰ دانشگاه و کالج در سراسر دنیا داشتن مدرک آزمون دولینگو (Duolingo) را به عنوان یکی از شرایط پذیرش داوطلبان قرار داده‌­اند.

آزمون دولینگو چه مواردی را شامل می شود؟

سؤالات آزمایشی Duolingo را در شکلی خواهید دید که احتمالا برایتان جدید است. این آزمایش‌ها شامل:

گوش دادن به کلمات گفتاری و انتخاب موارد صحیح، مرور کلمات نوشتاری و انتخاب موارد درست، تکمیل حروف گمشده از یک متن، توصیف یک تصویر به‌صورت مکتوب یا با صدای بلند، ضبط کردن صدای خودتان با گفتن جمله‌ای کتبی، پاسخ کلامی به یک سؤال گفتاری، پاسخ دادن نوشتاری به یک سؤال کتبی (نوشتن نمونه‌ها حداکثر ۵۰۰ کلمه لازم دارند اما معمولاً پاسخ‌ها بسیار کوتاه‌تر هستند)، جملاتی که می‌شنوید را تایپ کنید.

علاوه بر موارد نام برده شده، این آزمون شامل مصاحبه ویدیویی هم می شود، شما در آن باید ۱ تا ۳ دقیقه در مورد موضوعی که از بین دو پیشنهاد موجود انتخاب کرده اید صحبت کنید. نتیجه این مصاحبه همراه با نمرات بخش های دیگر اعلام می شود.

چگونه می‌توانم آزمون Duolingo را انجام دهم؟

شرط اول و بدیهی آزمون Duolingo این است که تنها باشید، همانطور که در آزمون حضوری به تنهایی امتحان می دهید. هیچکسی نمی تواند در طول امتحان با شما ملاقات یا صحبت کند. نباید از پنجره مربوط به امتحان در مرورگر خود خارج شوید. قبل از آزمون دستورالعملی وجود دارد که باید آن را مطالعه کنید.

نکته دیگری که وجود دارد این است که شما حق یادداشت برداری را در طول امتحان ندارید، چرا که سوالات کوتاه هستند و نیازی به یادداشت برداری نیست.

شما مجاز هستید در هر ماه دوبار این آزمون را به طورانجام دهید اما اگر در حین امتحان شما به مشکل فنی برخوردید و اینترنت شما قطع شد و یا مشکلی از سرور به وجود بیاید، این آزمون مشکل دار برای شما به حساب نمی آید.

پس از ثبت نمرات، شما می‌توانید آن‌ها را از صفحه نتایج به مؤسسات و دانشگاه‌های مدنظر ارسال کنید. محدودیتی برای تعداد گزارش‌های ارسال‌شده وجود ندارد.

نحوه نمره دهی در آزمون Duolingo

در آزمون Duolingo از ۱۰ تا ۱۶۰ به شرکت کننده نمره داده می شود. نمرات در ۵ سطح، دانش و مهارت شرکت کننده را تعیین می کند:

نمره: ۱۰ تا ۵۵ سطح: A1/A2-          توانایی درک واژگان و عبارات ابتدایی انگلیسی-          توانایی درک اطلاعات ساده و رساندن مفهوم خود در موقعیت های آشنا

نمره: ۶۰ تا ۸۵ سطح: B1-          توانایی درک نکات اصلی سخن در مورد مطالب روزمره زندگی و کار-          توانایی توضیح در مورد اهداف، تجربیات، نظرات و آرزوها که اغلب با مکث و دست پاچگی همراه است

نمره: ۶۰ تا ۸۵ سطح: B1-          توانایی درک نکات اصلی سخن یا متن ملموس در مورد مطالب روزمره زندگی و کار-          توانایی توضیح در مورد اهداف، تجربیات، نظرات و آرزوها که اغلب با مکث و دست پاچگی همراه است

نمره: ۹۰ تا ۱۱۵سطح: B2-          توانایی بیان اهداف خود حتی در موضوعات ناآشنا-          توانایی درک نکات اصلی سخن و متن انتزاعی و ملموس-          توانایی تعامل نسبتا آسان با افرادی که سطح زبان بالا دارند

نمره: ۹۰ تا ۱۱۵سطح: B2-          توانایی بیان اهداف خود حتی در موضوعات ناآشنا-          توانایی درک نکات اصلی سخن و متن انتزاعی و ملموس-          توانایی تعامل نسبتا آسان با افرادی که سطح زبان بالا دارند

نمره: ۱۲۰ تا ۱۶۰سطح: C1/C2-          توانایی درک انواع متون و سخنان گفتاری که شامل اصطلاحات تخصصی هم می شود-          توانایی درک زبان استعاری، کنایه ای و اصطلاحات عامیانه-          توانایی به کار بردن زبان به طور موثر در اکثر موقعیت های اجتماعی، دانشگاهی و حرفه ای

داوطلبانی که قصد مهاجرت داشته و نیاز به مدرک معتبر زبان انگلیسی دارند، در صورتی که به هر دلیلی قادر به ثبت نام در آزمون آیلتس و تافل نباشند، می توانند با نام نویسی در آزمون دولینگو، مدرک لازم را اخذ نمایند. شرکت در این آزمون بر خلاف آزمون های بین المللی مذکور که نیاز به حضور فیزیکی افراد است، به صورت آنلاین و از طریق دسترسی به یک کامپیوتر و یا لپ تاپ امکان پذیر می باشد. ثبت نام در این امتحان زبان انگلیسی نیز از طریق بارگذاری مدارک در سایت اختصاصی به انجام می رسد. همچنین آزمون دولینگو علاوه بر مرحله کتبی، شامل یک مصاحبه ویدیویی کوتاه نیز می شود که در ادامه جزئیات لازم در خصوص آن و سایر مراحل مربوطه ذکر شده است.

داشتن پاسپورت، گواهینامه رانندگی و یا شناسه دولتی برای ثبت نام در آزمون دولینگو الزامی است.

آزمون دولینگو چیست؟

آزمون دولینگو یا DET) Duolingo English Test) یکی از آزمون های بین المللی زبان انگلیسی است که با خواندن، گوش دادن و صحبت کردن به طور مستقیم در برنامه تحت وب برگزار می شود. این آزمون از دو بخش کلی تشکیل شده که بخش اول آن به صورت سوالات تطبیقی است و به واسطه آن، میزان مهارت زبان انگلیسی داوطلبان در Speaking ،Listening ،Reading و Writing مورد ارزیابی قرار می گیرد. منظور از تطبیقی بودن این است که سوال بعدی بر اساس عملکرد شما در سوال قبلی تعیین می گردد؛ مثلا اگر به سوال اول پاسخ اشتباه دهید، سوالات بعدی ساده تر می شوند تا زمانی که بتوانید پاسخ آن ها را درست ثبت کنید و این حالت تا اتمام آزمون ادامه دارد.

بخش دوم آزمون دولینگو پس از اتمام آزمون کتبی، شامل یک مصاحبه ویدیویی کوتاه و نگارش یک متن می باشد؛ یعنی از بین دو موضوعی که به داوطلب داده می شود، بایستی یکی را انتخاب کرده و درباره آن توضیحاتی را بیان نمایند. لازم به ذکر است که زمان انجام این آزمون کمتر از یک ساعت بوده و نتیجه آن تا ۴۸ ساعت بعد قابل دریافت خواهد بود. همچنین بدون هیچ محدودیتی اعم از پرداخت هزینه می توانید نتیجه آزمون و مدرک خود را با مراکز و موسسات مورد نظر به اشتراک بگذارید.

تفاوت های آزمون دولینگو با آزمون های تافل و آیلتس

آزمون آیلتس و تافل از آزمون های معتبر بین المللی زبان انگلیسی هستند که گواهی آن ها در بیشتر دانشگاه ها، موسسات و مراکز سراسر دنیا مورد تایید می باشد. آزمون زبان انگلیسی دولینگو نیز یک آزمون آنلاین بوده و برای افرادی که به هر دلیلی امکان مراجعه حضوری ندارند و به نوعی می توان گفت جایگزین دو آزمون TOEFL و IELTS شده است. با اینکه این آزمون به دلیل مذکور در میان داوطلبان بسیار محبوب می باشد اما ناگفته نماند که مدرک دولینگو بر خلاف دو آزمون نام برده، در مراکز محدودی مورد تایید واقع شده است. البته طبق اعلام وب سایت دولینگو، از هنگامی که نتیجه اعلام می شود، به مدت ۲ سال مدرک این آزمون اعتبار دارد. در ادامه نیز برخی از تفاوت های آزمون دولینگو با دو آزمون تافل و آیلتس برای شما بیان شده است.

مقایسه آزمون دولینگو با آزمون های تافل و آیلتس

عناوین مورد بررسی

آزمون دولینگو

آزمون تافل و آیلتس

زمان ثبت نام

در هر زمان از شبانه روز

هر ۱۰ روز یک بار

هزینه ثبت نام

۴۹ دلار

تافل ۲۲۵ دلار و آیلتس ۲۱۵ دلار

مباحث سوالات آزمون

۴ مهارت زبان انگلیسی

۴ مهارت زبان انگلیسی با متن های طولانی

مدت زمان برگزاری

کمتر از یک ساعت

۲ الی ۴ ساعت

نحوه شرکت در آزمون

آنلاین

حضوری

زمان اعلام نتایج

۲ روز بعد از شرکت در آزمون

۱۰ الی ۱۳ روز بعد از شرکت در آزمون

هزینه اشتراک گذاری نتیجه آزمون

رایگان و بدون محدودیت

دارای محدودیت و پرداخت هزینه

اعتبار مدرک در سراسر دنیا

تایید حداقلی

تایید حداکثری

بزرگ ترین مزیت نام نویسی و شرکت در آزمون دولینگو نسبت به ثبت نام در آزمون TOEFL و IELTS این است که بدون پرداخت هیچ هزینه ای می توانید مدرک خود را به دانشگاه یا مراکز مورد نظر خود در سراسر جهان ارسال کنید. توجه داشته باشید که قبل از شرکت در این آزمون، لازم است از امکان پذیرش مدرک آن در مرکز یا موسسه مربوطه مطمئن شوید. در جدولی که در ادامه مطلب قرار داده ایم، نمرات آزمون های آیلتس، تافل و دولینگو معادل سازی شده اند که با توجه به نمره اکتسابی خود در این آزمون، می توانید آن را با آزمون های مذکور مقایسه نمایید. همچنین شایان ذکر است که نمره آزمون دولینگو از بازه ۱۰ تا ۱۶۰ محاسبه می شود.

معادل سازی نمرات آزمون دولینگو با آزمون های آیلتس و تافل

IELTS Academic

۱۶۰

۸٫۵-۹

۱۵۰-۱۵۵

۸

۱۴۰-۱۴۵

۷٫۵

۱۳۰-۱۳۵

۷

۱۲۰-۱۲۵

۶٫۵

۱۰۵-۱۱۵

۶

۹۵–۱۰۰

۵٫۵

۸۰–۹۰

۵

۶۵-۷۵

۴٫۵

۱۰-۶۰

۰-۴

TOEFL iBT

۱۶۰

۱۲۰

۱۵۵

۱۱۹

۱۵۰

۱۱۷-۱۱۸

۱۴۵

۱۱۳-۱۱۶

۱۴۰

۱۰۹-۱۱۲

۱۳۵

۱۰۴-۱۰۸

۱۳۰

۹۸-۱۰۳

۱۲۵

۹۳-۹۷

۱۲۰

۸۷-۹۲

۱۱۵

۸۲-۸۶

۱۱۰

۷۶-۸۱

۱۰۵

۷۰-۷۵

۱۰۰

۶۵-۶۹

۹۵

۵۹-۶۴

۹۰

۵۳-۵۸

۸۵

۴۷-۵۲

۸۰

۴۱-۴۶

۷۵

۳۵-۴۰

۷۰

۳۰-۳۴

۶۵

۲۴-۲۹

۱۰-۶۰

۰-۲۳


ثبت نام آزمون دولینگو

اخیرا متقاضیان شرکت در آزمون دولینگو افزایش یافته است و علت این امر، مزیت های بسیار خوب این آزمون نسبت به تافل و آیلتس می باشد. همچنین غیرحضوری بودن آن نیز یکی از مهم ترین دلایل افزایش تعداد داوطلبان می باشد.

زمان ثبت نام

معمولا برای ثبت نام هر آزمونی یک بازه زمانی خاص در نظر گرفته می شود اما نام نویسی در آزمون دولینگو بر خلاف دیگر آزمون های زبان مثل آیلتس و تافل که هر ۱۰ روز یک بار انجام می شود، در هر ساعت از شبانه روز امکان پذیر است. شما می توانید در هر ساعتی از روز با دسترسی به سایت اختصاصی این آزمون به نشانی اینترنتی englishtest.duolingo.com فرآیند ثبت نام خود را به انجام برسانید.

نحوه ثبت نام

برای نام نویسی در آزمون دولینگو بایستی مدارک لازم را تهیه نموده به وب سایت اصلی آن مراجعه کنید که در ادامه مطلب مراحل آن را ذکر کرده ایم.

 • ابتدا به سایت رسمی دولینگو به آدرس الکترونیکی englishtest.duolingo.com مراجعه کرده و بخش “sing up” را انتخاب نمایید.

 • مرحله اول ثبت نام آزمون دولینگودر این بخش با توجه به گزینه های پیش رو، یک حساب کاربری بسازید و در سامانه نام نویسی کنید. در صورتی که در گوگل حساب دارید، با انتخاب گزینه شماره ۱ در تصویر زیر می توانید از آن برای حساب کاربری خود استفاده نمایید. اما اگر تمایل به استفاده از حساب گوگل ندارید، می توانید پس از وارد کردن اطلاعات خواسته شده در کادرهای مربوطه، کلید “NEXT” (گزینه شماره ۲) را بفشارید.

مرحله دوم ثبت نام آزمون دولینگو

 • حین انجام ثبت نام از شما سوالی با مضمون “قصد شما از ثبت نام و شرکت در آزمون چیست؟” پرسیده می شود که بایستی یکی از گزینه های پذیرش تحصیلی کارشناسی، مقاطع تکمیلی، مدارس راهنمایی و دبیرستان، درخواست شغلی و ارتقاء کاری و… را در جواب آن انتخاب نموده و در نهایت بر روی گزینه “NEXT” کلیک کنید.

 • مرحله سوم ثبت نام آزمون دولینگودر این صفحه، سوال “چگونه با آزمون دولینگو آشنا شده اید؟” را باید حداکثر با ۳ تا از عبارت های موجود پاسخ دهید و در آخر دکمه “create an account” را بفشارید.

مرحله چهارم ثبت نام آزمون دولینگوپس از ساختن حساب کاربری و ثبت نام در سامانه، به صفحه اصلی آزمون هدایت می شوید که ۳ گزینه پیش روی شما می باشد.

 1. PRACTICE TEST (نمونه سوالات آزمون ۱۵ دقیقه ای رایگان)

 2. Purchase the test (پرداخت هزینه آزمون به مبلغ ۴۹ دلار)

 3. Take the test (شرکت در آزمون اصلی ۶۰ دقیقه ای)

قبل از شرکت در آزمون اصلی، نمونه سوال آن را بررسی کنید و بعد از پرداخت هزینه آن، در صورت آمادگی می توانید آزمون دولینگو را آغاز کنید.

شرایط و مدارک ثبت نام

تمامی داوطلبانی که قصد شرکت در آزمون دولینگو را دارند، بایستی واجد شرایط لازم آن باشند و مدارک مورد نیاز را قبل از نام نویسی فراهم نمایند. شرایط و مدارک ثبت نام آزمون مذکور به شرح زیر است.

 • دارا بودن پاسپورت، گواهینامه رانندگی و یا شناسه دولتی برای ثبت نام الزامی است.

 • متقاضیان باید به اینترنت قابل اطمینان و همچنین پرسرعت دسترسی داشته باشند.

 • داشتن رایانه اعم از لپ تاپ و یا کامپیوتر که مجهز به موتور جستجوگری همانند کروم، میکروفون، اسپیکر صوتی و دوربین جلو یا وب کم باشد.

 • داوطلبان برای پرداخت هزینه آزمون دولینگو باید دارای کارت اعتباری باشند.

بهترین منابع آزمون دولینگو

برای کسب موفقیت در آزمون دولینگو، علاوه بر داشتن پیش زمینه ای قوی در ۴ مهارت زبان انگلیسی Speaking ،Listening ،Reading و Writing بایستی منابع پیشنهادی آن را مطالعه نمایید که در ادامه متن، تعدادی از منابع مناسب این آزمون را معرفی کرده ایم.

منابع آزمون دولینگو

عنوان کتاب

توضیحات کتاب

تصویر روی جلد

کتاب GRAMMR IN USE

توضیح درس به درس گرامر

GRAMMR  IN USE

کتاب THE DUOLINGO ENGLISH TEST

نکات، دستور زبان، املاء و واژگان ضروری

THE DUOLINGO ENGLISH TEST

کتاب FAR FROM MADDING CROWD

داستان های کوتاه به زبان انگلیسی

روند شرکت در آزمون دولینگو

همان طور که گفته شد، آزمون دولینگو از دو بخش اصلی نوشتاری و مصاحبه ویدئویی تشکیل شده که هر داوطلب می تواند دو موضوع را انتخاب کند. در شروع آزمون مقدمه ای برای شما نمایان می شود که شامل قوانین و مقررات بوده و ۱۰ دقیقه به طول می انجامد. لازم است بدانید که این قسمت در نمره نهایی شما تاثیری ندارد.

 1. بخش عمده آزمون را سوالات تطبیقی تشکیل می دهند که هدف از طراحی آن ها ارزیابی دانش و مهارت شما است.

 2. همچنین مصاحبه ویدئویی و نوشتن یک نمونه رایتینگ باعث می شود تیم پذیرش اطلاعات بیشتری از شما به دست آورند.

بخش اول آزمون

در این قسمت سوالاتی از واژگان، نحوه نگارش و قرار گیری کلمات و عبارات در جمله، تلفظ و آهنگ درست واژگان، مهارت های خواندن، نوشتن و گوش دادن طرح شده است. دو سوال آخر آزمون دولینگو به طور تصادفی به نمایش درمی آیند که باید یک پاسخ نوشتاری و یک پاسخ گفتاری برای آن ثبت کنید. کل زمانی که برای قسمت سوالات تطبیقی در نظر گرفته شده، ۲۵ دقیقه می باشد.

بخش دوم آزمون

در این بخش، آزمون دولینگو شامل دو زیر شاخه است که باید راجع به یکی از آن دو موضوعی که به شما پیشنهاد می شود، به صورت شفاهی ۱ تا ۳ دقیقه صحبت کنید. پس از اتمام ضبط ویدئو، دوباره یک موضوع انتخاب کرده و این بار در مدت زمان ۳ تا ۵ دقیقه یک متن در رابطه با آن بنویسید. مدت زمان مصاحبه و نوشتن متن، ۱۰ دقیقه است و برای انتخاب موضوع هر بخش نیز ۳۰ ثانیه فرصت دارید. نتیجه عملکرد شما در قسمت سوالات تطبیقی، تعیین کننده موضوعات پیشنهادی بخش دوم است. همچنین دقت کنید که در حین انجام آزمون، ارتباط چشمی خود را با صفحه رایانه حفظ کرده و به هیچ عنوان یادداشت برداری نکنید.

تقلب در آزمون دولینگو

آزمون دولینگو برای جلوگیری از تقلب داوطلبان، یک سری تمهیدات در نظر گرفته است. در صورتی که مشخص شود در آزمون تقلبی صورت گرفته، به هیچ عنوان مدرک صادر نخواهد شد و ممکن است داوطلب برای همیشه از شرکت مجدد در آن محروم شود. برخی از قوانین شرکت در آزمون دولینگو در ادامه مقاله ذکر شده است که برای اطلاع از تمامی قوانین آن می توانید به قسمت FAQs وب سایت englishtest.duolingo.com مراجعه کنید و یا فایل راهنمایی که قبل از شروع آزمون نمایش داده می شود، به طور دقیق مورد مطالعه و بررسی قرار دهید.

 • اتاق ساکت و دارای نور کافی

 • حفظ ارتباط چشمی با صفحه نمایشگر

 • پنهان نبودن گوش ها با هدفون، مو و…

 • عدم استفاده از عینک آفتابی

 • استفاده نکردن از هیچ وسیله نوشتاری و یا کاغذی

 • و…

تشخیص تقلب

در حین انجام آزمون ویدئوی شما ضبط می شود و پس از اتمام آن، ناظر امتحان ویدئو را مشاهده و بررسی نموده تا از عدم تقلب شما که شامل نگاه نکردن دائم به صفحه رایانه و استفاده نکردن از گوشی تلفن همراه، تبلت و… است، مطمئن شود. این ناظر از راه دور اقداماتی اعم از بررسی صفحه نمایشگر شما، لحظه شروع و یا خارج شدن از آن صفحه، باز کردن برگه جدید و مواردی از این دست را کنترل می کند. در صورتی که یکی از قوانین را نقض کنید، بسته به نوع و شدت تخلف، ناظر آزمون نتیجه را باطل اعلام خواهد کرد.

در نهایت، لازم است بدانید که پس از این که در آزمون شرکت کردید، ظرف ۴۸ ساعت بعد، ایمیلی حاوی یک لینک برای شما ارسال می شود که با استفاده از آن می توانید مدرک خود را با دانشگاه ها و یا موسسات مورد نظرتان به اشتراک بگذارید.

سوالات متداول

۱- آزمون دولینگو چیست؟

دولینگو یک آزمون بین المللی زبان انگلیسی است که به صورت اینترنتی و آنلاین برگزار می گردد.

۲- ثبت نام آزمون دولینگو چه زمانی است؟

نام نویسی در آزمون دولینگو در هر ساعت از شبانه روز امکان پذیر می باشد.

۳- چگونه می توان در آزمون دولینگو ثبت نام نمود؟

شما می توانید با مراجعه به سایت رسمی این آزمون به نشانی englishtest.duolingo.com و مطابق با مراحل ذکر شده در این مقاله، نسبت به ثبت نام خود اقدام کنید.

آزمون دولینگو در کدام موسسات معتبر است؟

بسیاری از نهادهای آموزش عالی (بالغ بر ۳۸۰) نتایج این آزمون را به جای تافل می پذیرند؛ از جمله:

در ایالات متحده دانشگاه های: Yale، Columbia، Duke، UVA،  NYU

در اتریش دانشگاه : Module

در فرانسه: بیزنس اسکول  Audencia، Grenoble Ecole de Management و دانشکده مدیریت IESEG

در ایتالیا: کالج آمریکایی رم و Università Cattolica del Sacro Cuore

در بلژیک دانشگاه های: KdG University of Applied Sciences – Applied IT Programme، KdG University of Applied Sciences – Multimedia & Communication Technology Programme، KdG University of Applied Sciences and Arts – BBM-International Business Programme و V

در کانادا بسیاری از دانشگاه ها از جمله:

Canada College

Acsenda School of Management

Alberta University of the Arts، Collège Universel

Concordia University – Montreal

Bishop’s University

Brandon University

Brock University

Dalhousie University

و …

کلاسهای آموزشگاه زبانهای خارجی سفیر اندیشه

آزمون دولینگو

دولینگو

این موضوع که برای شرکت در این آزمون از کجا و چگونه شروع کنیم همیشه سؤالی بوده که ذهن زبان آموزان را به خود مشغول کرده است.به همین منظور گروه آموزش سفیراندیشه تصمیم گرفت کلاسهایی را جهت شرکت در این آزمون راه اندازی کند.خوشبختانه تا کنون دانش جویان زیادی توانسته اند با گذراندن این دوره ها نمرات دلخواه خود را کسب و به هدف خود دست یابند.منابع استفاده شده در کلاسها به گونه ای است که هر مهارت در کمترین زمان ممکن به بهترین شکل تدریس می گردد.در فواصل کلاسها آزمون های شبیه سازی شده جهت کاهش استرس و آشنا شدن با موقعیت واقعی امتحان برگزار می گردند.

نحوه شرکت در کلاسهای Duolingo:

۱- تماس با ما

۲-آزمون تعیین سطح کتبی وشفاهی

۳-ثبت نام در سایت بخش پیش ثبت نام

۴-واریز شهریه یک ترم

۵-شروع کلاس


کانال تلگرامی دولینگو سفیراندیشه

نمونه کارنامه های دانشجویان ما

فهرست