توصیه نامه تحصیلی چیست و چه تاثیری در اپلای دارد؟

بسیاری از افراد سالانه قصد ادامه تحصیل در خارج از کشور را دارند. اگر شما هم جزو آن دسته از افراد باشید، در هنگام اپلای برای انتخاب رشته در دانشگاه مورد نظرتان نام «توصیه‌نامه تحصیلی» یا «ریکامندیشن لتر» (Recommendation Letter) به گوشتان خورده است. آیا می‌دانید توصیه‌نامه تحصیلی چیست و چه تاثیری در پذیرش شما در دانشگاه مورد علاقه‌تان دارد؟ آیا می‌دانید به چه صورت باید این توصیه‌نامه را تنظیم کنید؟

 

توصیه نامه تحصیلی

توصیه نامه تحصیلی- برای اپلای

توصیه نامه یا ریکامندیشن چیست ؟

توصیه‌نامه تحصیلی یا “academic recommendation letter” یک سند رسمی است که در آن یک فرد متخصص نظیر اساتید دانشگاه، مدیران و … نظر خود را در رابطه با نحوه عملکرد تحصیلی، شخصیت علمی و مهارت‌های متقاضی کالج یا دانشگاه می‌نویسند. در واقع توصیه‌نامه تحصیلی نظر یک شخص باتجربه درباره‌ی سوابق تحصیلی و اثبات لیاقت و توانایی‌های شماست.

توصیه‌نامه به دانشگاه کمک می‌کند تا با آگاهی بیشتری متقاضی اپلای را ارزیابی و شناسایی و در نهایت پذیرش کند. می‌توان گفت یک توصیه‌نامه‌ی خوب می‌تواند سکوی پرتاب شما برای اخذ پذیرش دانشگاه و حتی بورسیه تحصیلی باشد.

اهمیت نگارش توصیه نامه در چیست ؟

شانس موفقیت در پذیرش دانشگاه، داشتن یه رزومه قوی و قابل توجه است. همانطور که در بخش بالا توضیح دادیم، توصیه‌نامه تحصیلی نوعی اعتبار برای فرد متقاضی محسوب می‌شود و به شما کمک می‌کند تا مهارت‌ها، خلاقیت، توانایی رهبری و قابلیت شما به خوبی مشخص شود و دانشگاه بتواند با آگاهی درستی شما را پذیرش کند. از دیگر ویژگی‌ها و اهمیت داشتن یک توصیه‌نامه می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • اگر متقاضی دارای مهارتی باشد و نتواند آن را با مدرک اثبات کند، با ارائه توصیه‌نامه تحصیلی از طرف یک استاد، می‌تواند توانایی و مهارت‌های خود را به اطلاع کمیته پذیرش برساند.

 • یک توصیه‌نامه، بیانگر ضمانت استاد از فعالیت‌های علمی و فردی یک دانشجو است.

 • توصیه‌نامه‌ی خوب باعث بالا رفتن اعتبارتان خواهد شد.

  چه کسانی میتوانند برایمان توصیه نامه تحصیلی بنویسند ؟ 

  تا اینجای مطلب با کاربرد و اهمیت توصیه نامه تحصیلی آشنا شدیم ، حال این سوال در ذهنمان ایجاد می شود که از چه کسی باید درخواست کنیم تا یک توصیه نامه تحصیلی برایمان بنویسید ؟ انتخاب فرد مناسب برای نوشتن توصیه نامه تحصیلی ، امری حیاتی و مهم محسوب می شود . قبل از هرچیز  لیستی
  از اساتید و افرادی که در این زمینه تخصص دارند پیدا کنید ، میتوانید با اساتید مورد نظرتان مکاتبه کنید و درخواستتان را مطرح کنید . فرد مورد نظر باید وقت کافی و حوصله در نگارش داشته باشد

  توصیه نامه تحصیلی شامل چه مواردی می شود ؟

 • به طور کلی هر توصیه‌نامه تحصیلی متشکل از ۵ بخش اصلی است که در ادامه به اختصار آنها را معرفی خواهیم کرد.

  • مقدمه‌ای مختصر که رابطه شما با متقاضی و تجربه یا تخصص شخصی شما را بیان می‌کند.

  • مروری بر نقاط قوت و صلاحیت‌های متقاضی (دانشجو)

  • یک داستان شخصی که شامل یک تا دو ویژگی متقاضی است. (برخی از ویژگی‌های دانشجو که شما را تحت تاثیر قرار داده است)

  • بیانیه پایانی که مشخص می‌کند که چرا فردی که توصیه می‌کنید و مناسب این فرصت است.

  • امضایی که شامل نام و اطلاعات تماس شما باشد.

   نحوه نگارش توصیه نامه تحصیلی به چه صورت است؟در این بخش به‌صورت گام‌به‌گام نحوه نگارش یک توصیه‌نامه تحصیلی خوب را آموزش خواهیم داد.

   ۱- مخاطب توصیه‌نامه خود را مشخص کنید

   قبل از هر چیز باید مشخص کنید نامه را خطاب به چه کسی نوشته‌اید. بنابراین، می‌توانید اطلاعات مربوط به دانشگاه را در نامه وارد کنید. اگر دانشجوی شما قصد دارند این توصیه نامه را برای دانشگاه‌ها و موسسات مختلفی ارسال کند، بهتر است از عبارت زیر در ابتدای توصیه‌نامه تحصیلی استفاده کنید:
   To Whom It May Concern

   ۲- یک مقدمه کوتاه و مختصر بنویسید

   در پاراگراف اول نامه، با توضیح اینکه که هستید، حرفه، تخصص و رابطه خود با دانشجو خود را بیان کنید. شناختی که در طول زمان از دانشجو پیدا کرده‌اید و همچنین تاثیر اولیه‌ای که او روی شما گذاشت را بگویید. با ذکر موقعیت و دوره‌ای که دانشجو برای آن اقدام کرده است، دلیل اینکه به نوشتن این توصیه‌نامه ترغیب شده‌اید را نیز بیان کنید.

   درج صلاحیت و نیت شما در ابتدای نامه به خوانند کمک می‌کند راحت‌تر به توصیه‌نامه شما اعتماد کند.

   ۳- نقاط قوت، مهارت‌ها و قابلیت‌های دانشجو را بیان کنید

   در این بخش باید از توانایی‌ها، مهارت‌ها و قابلیت‌های علمی دانشجو را صحبت کنید، می‌توانید با توجه به اطلاعاتی که دانشجو در اختیار شما گذاشته، درباره‌ی جوایز و تقدیرنامه‌ها، دستاورده‌ها، فعالیت‌ها و  یا نمرات چشمگیری که به دست آورده صحبت کنید تا توانایی‌های علمی او نزد افرادی که در حال گزینش هستند ثابت شود. همچنین می‌توانید در مورد چگونگی پیشرفت دانشجو در کلاس و یا موفقیت‌های او در یک پروژه بزرگ صحبت کنید. این موارد می‌تواند نشان دهد که دانشجوی شما در جهت رسیدن به اهداف و رشد دانشگاهش تلاش می‌کند.

   ۴- در مورد برخی از ویژگی های دانشجو که شما را تحت تاثیر قرار داده است بحث کنید.

   از داستان‌ها و اتفاقاتی که در طول تحصیل دانشجو شما تحت تاثیر خود قرار داده تعریف کنید، همچنین از ویژگی‌ها و مهارت‌های دانشجو را به شکل برجسته‌ای بیان کنید. این کار به دانشگاه مقصد کمک می‌کند جزئیات بیشتری در مورد شخصیت، انگیزه و توانایی های دانشجو درک کند. وضعیت دانشجو، اقدامات او برای موفقیت و نتایجی که کسب کرده است را شرح دهید. با ارائه یک هدف و یک نتیجه، شما می‌توانید توانایی دانشجو در انتخاب هدف و رسیدن به آن را برای هیئت داوری روشن کنید.

   ۵- تاکید بر روی صلاحیت های دانشجو و اطلاعات تماس

   در این قسمت نویسنده باید به‌صورت واضح از دانشگاه بخواهد بر اساس موارد اعلام شده متقاضی را بپذیرد. در اینجا نویسنده درخواست خود را شفاف بیان می‌کند. به‌صورت کوتاه توضیح دهید که چرا این دانشجو برای پذیرش مناسب است. درنهایت راه‌های ارتباطی برای اطلاعات بیشتر با خود را در اختیار مسئولین مربوطه قرار دهید.

   ۶- قسمت پایانی و امضای توصیه‌کننده

   توصیه‌نامه با عبارت‌های رسمی و مودبانه‌ای مانند ” با احترام ” و غیره نوشته می‌شود. در پایین این عبارت بهتر است نام و نام‌خانوادگی خود را نوشته و توصیه‌نامه را امضاء کنید.

   نحوه ارسال توصیه نامه تحصیلی به چه شکل است ؟ 

   ارسال توصیه‌نامه به طور کلی به ۳ روش امکان‌پذیر است که در ادامه به آنها اشاره خواهیم کرد.

   • ارسال آنلاین توصیه نامه: نویسنده‌ی توصیه‌نامه می‌تواند با ورود به سایت دانشگاه مورد‌نظر فرد متقاضی، وارد قسمت ثبت توصیه‌نامه شود و برای فرد توصیه‌نامه‌ای بنویسد و آن را ثبت کند.

   • ایمیل: بعضی دانشگاه‌ها در سایت خود امکان نگارش و ثبت توصیه‌نامه ندارند و توصیه‌کننده باید توصیه‌نامه متقاضی را تایپ کرده و از طریق ایمیل برای دفتر پذیرش دانشگاه ارسال کند.

   • پست: توصیه‌کننده بعد از نگارش توصیه‌نامه، باید آن را به متقاضی به صورت مهر و موم شده تحویل دهد، متقاضی(دانشجو) باید آن را به آدرس پستی دانشگاه ارسال کند.

    • در بیشتر موارد دانشجو نمی‌تواند متن توصیه‌نامه تحصیلی خود را بخواند.

    • توصیه‌نامه تحصیلی توسط استاد، رئیس یا هر نویسنده دیگری مستقیماً به دریافت‌کننده ارسال می‌شود.

    • بهتر است قبل از نگارش نامه اطلاعات کافی و مربوط را در اختیار استاد مربوطه قرار دهید.

    • لحن توصیه‌نامه نباید بیش‌ازحد خشک و کتابی باشد، بهتر است متنی روان، قابل فهم و مودبانه بنویسید.

    • بهتر است استادی که برای شما توصیه‌نامه می‌نویسد در زمینه رشته‌ای موردنظری که می‌خواهید پذیرش آن را بگیرید متخصص باشد.

    • توصیه نامه نهایی خود را به وسیله کسانی که می‌شناسید و با شما آشنایی دارند اصلاح نمایید. دقت داشته باشید که در مورد این گونه از نامه‌ها املا و دستور زبان مشخصی وجود دارد، در نتیجه حتما با افراد متخصص مشورت کنید.

    • در توصیه نامه، باید جایگاه سازمانی فرد توصیه کننده، میزان آشنایی با دانشجو، آدرس و شماره تماس و پست الکترونیک وی درج شود و توصیه نامه هم حاوی لوگو و مهر سازمانی باشد. حتی بهتر است در صورتی که توصیه نامه پست می‌شود، استاد روی در پاکت توصیه‌نامه را امضا کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست