بهترین زمان اپلای دانشگاه های کانادا

 

بهترین زمان اپلای

بهترین زمان اپلای-ددلاین

در سال های اخیر، کانادا با بیش از ۶۴۲۰۰۰ دانشجوی بین المللی، به یک مقصد تحصیلی محبوب برای دانشجویان بین المللی تبدیل شده است. دانشگاه های کانادا به دانشجویان خود، امکانات آموزشی کلاس جهانی و آموزشی عالی ارائه می دهند. شما می توانید دوره های کارشناسی، کارشناسی ارشد و دوره های کوتاه مدت را برای تحصیل در کانادا انتخاب کنید. برای دریافت پذیرش در کانادا یا دانشگاه های برتر آن، مهم است که اطمینان حاصل کنید که برای آنها به موقع درخواست می دهید. به همین دلیل قصد داریم در ادامه به معرفی ددلاین ها و بهترین زمان اپلای برای دانشگاه های کانادا بپردازیم.

ددلاین چیست؟

ارسال درخواست خود در مهلت مقرر مهمترین بخش فرآیند پذیرش است. در صورت عدم ارسال به موقع درخواست، وقت گذاشتن برای جمع آوری یک رزومه کامل با یک مقاله شخصی درخشان و توصیه نامه های چشمگیر، بیهوده است. تعداد بسیار کمی از کالج‌ها حتی به خود زحمت می‌دهند به برنامه‌هایی که پس از مهلت‌های مقرر به دستشان می رسد، نگاه کنند. با این حال، صحبت در مورد مهلت های درخواست کالج ساده تر از انجام آن است. اکثر کالج ها دارای چهار نوع مختلف مهلت درخواست برای کالج هستند و مهم است که بفهمید هر کدام به چه معناست و اینکه آیا برای شما صدق می کند یا خیر.

ددلاین ‌ها در سراسر کانادا، بسته به ایالت، نوع مؤسسه و رشته، متفاوت است:

 • آلبرتا: سیستم درخواست آلبرتا ApplyAlberta است که می توانید برای هر دانشگاه یا کالج آلبرتا درخواست دهید. هر موسسه مهلت های خاص خود را برای درخواست دارد. به عنوان مثال، دانشگاه آلبرتا برای اکثر برنامه های خود، چه برای دانشجویان داخلی و چه برای دانشجویان خارجی، مهلت اول مارس را دارا است. از سوی دیگر، SAIT، درخواست های ترم پاییز را تا ۱ آگوست می پذیرد.

 • بریتیش کلمبیامی توانید از ابزار EducationPlannerBC برای درخواست در هر کالج یا دانشگاه بریتیش کلمبیا استفاده کنید. هر مدرسه مهلت درخواست خود را دارد. اگر به عنوان مثال به دانشگاه بریتیش کلمبیا علاقه دارید، باید قبل از ۱۵ ژانویه درخواست دهید. اگر دانشجوی بین المللی هستید و می خواهید برای بورسیه ها در نظر گرفته شوید، باید تا ۵ ژانویه درخواست دهید. بهترین اقدام، عجله کردن در ارسال درخواست است. کالج‌ها، مانند کالج راکی، تاریخ‌های درخواست متفاوتی دارند، اما برای CotR، باید درخواست خود را تا ۳۰ آوریل تحویل دهید تا درخواست شما برای قبل از ۱ مه پذیرفته شود.

 • مانیتوبا: در برخی رشته ها، دانشگاه مانیتوبا ددلاین اول مارس برای دریافت درخواست های دانشجویان داخلی و بین المللی خود دارد. در اکثر دانشکا های این ایالت دلاین ۲۸ فوریه بسیار رایج است، اگرچه برخی از رشته ها، از جمله پرستاری، به شما اجازه می دهند تا ۱۵ آوریل درخواست خود را ارسال نمایید.

 • نیوبرانزویک: هر مدرسه نیوبرانزویک سیستم درخواست و مهلت های خاص خود را دارد. مهلت ارسال درخواست های دانشگاه New Brunswick برای دانشجویان داخلی ۳۱ مارس و برای دانشجویان بین المللی ۱ ژوئن است. کالج صنایع دستی و طراحی نیوبرانزویک، تاریخ درخواست مشخص برای مقیمان کانادا ندارد، مگر اینکه شما یک دانشجوی بین المللی باشید. در این صورت باید تا ۳۱ مارس درخواست خود را ارسال نمایید.

 • نیوفاندلند و لابرادور: دانشگاه مموریال برای دانشجویان داخلی و خارجی ۱ مارس مهلت دارد . این یک مهلت اولویت است: دانشگاه تا ۱۳ آگوست درخواست ها را می پذیرد. دانشجویان بین المللی باید حتماً حداقل ۱۲ هفته قبل از تاریخ شروع برنامه درخواست دهند تا زمان پردازش ویزا در نظر گرفته شود.کالج آتلانتیک شمالی ، از سوی دیگر، دارای یک “سیاست پذیرش آزاد” ، بدین معنی که دانش آموزان در آمده اول، اساس اول خدمت بپذیرد. بهتر است درخواست خود را زودتر دریافت کنید!

 • نوا اسکوشیا: دانشگاه دالاهو نوا اسکوشیا تا اول مارس برای علاقه مندان به بورسیه مهلت دارد. دانشجویان بین المللی زمان بیشتری دارند و می توانند تا ۱ آوریل درخواست دهند.کالج اجتماعی نوا اسکوشیا در هالیفاکس نیز در طول سال درخواست‌ها را بر اساس اولویت اول می‌پذیرد.

 • انتاریو: انتاریو یک سرویس اختصاصی درخواست دانشگاه با مهلت درخواست یکپارچه برای دانشجویان داخلی تا ۱۵ ژانویه دارد. هر دانشگاه مهلت خاص خود را برای پذیرش بین المللی دارد. کالج های انتاریو همچنین دارای یک پلت فرم برنامه اختصاصی هستند. اگر رشته ای که به آن علاقه دارید “بسیار رقابتی” است، باید تا ۱ فوریه درخواست دهید. این تاریخ برای همه رشته ها و کالج ها یکسان است. به این معنی که کالج‌ها می‌توانند پس از این تاریخ، شروع به تصمیم‌گیری برای پذیرش کنند.

 • جزیره پرنس ادوارد (PEI): دانشگاه جزیره پرنس ادوارد، ددلاین های طولانی تری از بسیاری از دانشگاه های دیگر دارد. آخرین مهلت ارسال اسناد برای اکثر برنامه ها ۱ آگوست برای شروع پاییز است. کالج هلند در شارلوت تاون مهلتی تا ۲۸ فوریه برای پذیرش و بورسیه ورودی دارد.

 • کبک: مدارس مختلف در کبک، مهلت های متفاوتی دارند. دانشگاه کنکوردیا تا ۱ مارس دانشجویان داخلی می پذیرد، اما دانشجویان بین المللی فقط تا ۱ فوریه فرصت دارند. دانشگاه مک گیل، تا ۱ فوریه برای دانشجویان داخلی و ۱۵ ژانویه برای دانشجویان خارجی مهلت دارد.

 • ساسکاچوان: هر مدرسه در ساسکاچوان ددلاین خاص خود را دارد. به عنوان مثال، دانشگاه ساسکاچوان ددلاین هایی از ۱۵ فوریه برای اکثر برنامه ها دارد، اگرچه این مهلت برای رشته های مهندسی ۱ می است. پلی تکنیک ساسکاچوان نیز مشابه است و ددلاین آن برای دانشجویان داخلی ۱۵ فوریه است اما دانشجویان بین المللی آن تا اول ماه مه فرصت دارند تا درخواست خود را ارائه دهند.

  جدول زمانی برای پذیرش در کانادا و بهترین زمان اپلای

  دانشگاه های کانادا معمولاً برای ترم پاییز پذیرش دارند، اما برخی از آنها برای ترم زمستانی و بهار نیز دانشجو می گیرند. در ادامه زمان دریافت پذیرش برای تحصیلات عالی در کانادا آمده است:

  زمان‌بندی پروسه اپلای دانشگاه‌های کانادا

  آخرین مهلت های پذیرش در کانادا وبهترین زمان اپلای : برنامه های کاشناسی

  در جدول زیر، ددلاین های مقطع کارشناسی دانشگاه های کانادا آورده شده است:

  زمان پذیرش و ددلاین دانشگاه ها و کالج های کانادا

  آخرین مهلت پذیرش در کانادا وبهترین زمان اپلای : دوره های کارشناسی ارشد

  آخرین مهلت برای اپلای

  آیا در صورتی که ددلاین دانشگاه گذشته باشد، راه کاری برای اپلای وجود دارد؟

  بدون ددلاین ها، کالج ها یک فرآیند سازمان یافته برای بررسی درخواست های دانشجویان آینده نخواهند داشت. بنابراین، زمانی که دانشجویی یک ددلاین مهم را از دست می دهد، چه اتفاقی می افتد؟ با کمال تعجب، این اتفاق بیشتر از آنچه فکر می‌کنید رخ می‌دهد، و دفاتر پذیرش کالج ها آماده مقابله با این اتفاق رایج هستند.

  بهترین زمان اپلای دانشگاه های کانادا

  تماس با موسسه آموزشی

  اولین کاری که شما یا فرزندتان باید انجام دهید این است که با دفتر پذیرش کالج تماس بگیرید و وضعیت را برای آنها توضیح دهید. در مورد سیاست‌های کالج برای ددلاین ها و اینکه آیا آنها درخواستی را پس از مهلت اجرایی می‌پذیرند یا خیر، بپرسید. در همین حال، دانش آموز باید آماده باشد تا توضیح دهد که چرا ضرب الاجل خود را از دست داده است و متأسفانه، یک “یادم رفت” ساده کافی نیست.

  شما باید بتوانید دلایل خود را برای از دست دادن مهلت از طریق تلفن یا در نامه ای دست نویس به دفتر پذیرش توضیح دهید. دفتر پذیرش کالج ممکن است این را علاوه بر درخواست خود به عنوان شرطی برای پذیرش آن در مهلت مقرر بخواهد. در نامه خود، دانشجو باید توضیح دهد که چرا فکر می کند هنوز برای آن کالج مناسب است. اگر کالج درخواست دیرهنگام شما را بپذیرد، باید بدانید که ممکن است امکاناتی مانند کمک مالی، ثبت نام دوره های خاص یا گزینه‌های مسکن را از دست بدهید.

  مدارسی با پذیرش دوره ای

  یکی دیگر از کارهایی که دانش‌آموزان می‌توانند در صورت از دست دادن مهلت درخواست کالج خود انجام دهند این است که به دنبال مدارسی بگردند که دانش‌آموزان را به صورت دوره‌ای پذیرش می‌کنند. پذیرش متوالی اساساً به این معنی است که یک کالج همچنان مهلت درخواست را اجرا می کند، اما آنها تعداد مشخصی صندلی برای پر کردن در هر کلاس دارند. این موسسات به پذیرش درخواست محصلان تا زمانی ادامه می‌دهند که حداقل شرایط لازم برای فهرست کلاس‌ها تکمیل شود.

  به دنبال ددلاین های تمدید شده باشید!

  به یاد داشته باشید که هر کالج به طور مستقل عمل می کند. حتی اگر کالج مورد نظر بخشی از شبکه بسیار بزرگ ‌تری از دانشگاه ‌ها باشد ، هر بخش پذیرش ممکن است دلایل خاص خود را برای تمدید مهلت درخواست داشته باشد. به عنوان مثال، به دلیل ویروس کرونا و تعطیلی غیرمنتظره مدارس، بسیاری از کالج‌های کانادا مهلت درخواست خود را تا ماه جولای تمدید کرده‌اند. دانش‌آموزان می‌توانند برای کالج‌هایی که مهلت درخواست تمدید شده دارند، درخواست دهند.

  ثبت‌نام پس از ددلاین‌ اپلای دانشگاه

  همیشه این سوال مهم مطرح است که آیا می‌توان پس از ددلاین اپلای دانشگاه نیز ثبت‌نام کرد؟ قاطعانه‌ترین پاسخ این است که اپلای خود را تا پیش از آخرین مهلت رسمی دانشگاه انجام دهید. معمولا غیرممکن است که بتوانید بعد از این تاریخ، از طرف دانشگاه پذیرش بگیرید. با این وجود، در بسیاری از دانشگاه‌ها مشاهده شده است که اجازه‌ی ورود به متاخرین نیز داده می‌شود. دلیل این امر ظرفیت باقی‌مانده‌ای است که دانشگاه‌ها برای پر کردن آن به دانشجویان این امکان را می‌دهد تا پس از تاریخ تعیین شده نیز بتوانند ثبت‌نام کنند.

  اگر بر فرض مثال ددلاین دانشگاه را از دست دادید در موارد نادری هنوز شانس قبولی در دانشگاه را از دست نخواهید داد. کافی است وب سایت دانشگاه یا سیستم برنامه‌ی کشوری را مطالعه فرمایید. سپس اطلاعاتی راجع به چگونگی اپلای متاخرین بیابید. سپس با دانشگاه مورد نظر تماس بگیرید و در رابطه با اینگونه اپلای پرس و جو کنید. از توضیحات اضافه و غیر ضروری درباره‌ی علت از دست دادن مهلت ثبت‌نام بپرهیزید و تنها بر روی متقاعد کردن دانشگاه به عنوان کاندیدای خوب بودن خود تمرکز نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست