TOEIC

 

آزمون بین المللی toeic

TOEIC

آزمون-TOEIC

آزمون TOEIC:

آزمون TOEIC یک آزمون استاندارد مهارت زبان انگلیسی است که در سطح بین المللی شناخته شده است. این آزمون مهارت های ارتباطی غیر انگلیسی زبانان را برای محل کار انگلیسی زبان می سنجد. بیشتر داوطلبانی این آزمون را انتخاب می کنند که قصد کار در شرکت های بین المللی دارند و به دنبال کسب موقعیت بهتر هستند و یا آنکه می خواهند در سطح بین المللی آموزش ببینند.
نزدیک به ۱۴۰۰۰ شرکت، اداره و سازمان دولتی در ۱۶۰ کشور در سراسر جهان آزمون TOEIC را قبول دارند.

معرفی آزمون انگلیسی TOEIC

آزمون انگلیسی TOEIC مخفف Test Of English for International Communication به معنای آزمون انگلیسی برای ارتباطات بین المللی است، به منظور ارزیابی مهارت های ارتباطی حرفه ای انگلیسی برای غیر انگلیسی زبانان طراحی شده است.
این آزمون TOEIC توسط ETS طراحی شده است تا مهارت فرد در زبان انگلیسی، به ویژه در حوزه کسب و کار و محیط کار را بسنجد. این بدان معنی است که آزمون TOEIC بر روی موضوعات و سوالات مربوط به زندگی کاری مانند جلسات، سناریوهای سفر و مکالمات تلفنی متمرکز است.

محتوای آزمون TOEIC

این آزمون داوطلبان را در توانایی درک زبان انگلیسی حرفه ای می آزماید. بنابراین موضوعات خاصی در این آزمون مورد سوال قرار می گیرد:
⦁ شرکت ها: منابع انسانی (استخدام، قرارداد، حقوق بازنشستگی، اخراج از کار)، روابط بین کارمندان، روابط بین بخش های شرکت (خرید ، تحقیق و توسعه، تولید ، کنترل کیفیت و غیره) ؛
⦁ ارتباطات و فناوری (ایمیل ، جلسات، کنفرانس ها ، رایانه و غیره) ؛
⦁ برنامه و بودجه (سرمایه گذاری ، بودجه، مالیات ، حسابداری ، صورتحساب و غیره) ؛
⦁ حمل و نقل (سازمان مسافرت ، سفر و غیره) ؛
⦁ فرهنگی (وعده های تجاری ، فرهنگ ، رسانه و غیره) ؛
⦁ بهداشت (ارتباط با پزشکان ، بیمه و غیره)

انواع آزمون TOEIC

ارزیابی TOEIC از طریق سه آزمون مختلف انجام می شود:
⦁ آزمون خواندن و شنیدن TOEIC. میزان تسلط داوطلب را در مهارت های انگلیسی خواندن و شنیدن را از سطح مبتدی تا پیشرفته (A1-C1) می سنجد. این مهارت ها به صورت چند گزینه ای و به صورت کاغذی امتحان گرفته می شود.
⦁ آزمون گفتاری و نوشتاری TOEIC. مهارت های صحبت کردن و نوشتن را نیز از سطح مبتدی تا پیشرفته (A1-C1) مورد سنجش قرار می دهد. آزمون های گفتاری و نوشتاری TOEIC به صورت آنلاین برگزار می شود.
⦁ آزمون TOEIC Bridge prof. این آزمون مهارت خواندن و گوش دادن به زبان انگلیسی را از سطح مبتدی تا متوسط (​A1-B1) می سنجد. این آزمون به صورت کاغذی و چند گزینه ای است.
آزمون گوش دادن و خواندن سنتی ترین آزمون TOEIC است و با قلم و کاغذ در یک مرکز آزمون برگزار می شود، در حالی که آزمون گفتاری و نوشتاری TOEIC اخیراً معرفی شده است و به صورت آنلاین برگزار می شود.
آزمون گوش دادن و خواندن TOEIC برای اثبات توانایی صحبت کردن بسیار محبوب است.

معرفی آزمون TOEIC READING AND LISTENING

آزمون TOEIC Reading and Listening دو ساعت و نیم طول می کشد. این آزمون به ۲ بخش گوش دادن و خواندن تقسیم می شود که همیشه به همین ترتیب امتحان گرفته می شود. هر بخش این آزمون شامل ۱۰۰ سوال است. ۴ مقاله در برای بخش شنیداری و ۳ مقاله برای مطالعه به شما داده می شود. در مجموع ۷ قسمت است که از شما امتحان گرفته می شود.

ساختار آزمون TOEIC Reading and Listening

بخش محتوا مدت زمان تعداد سوالات
شنیداری ۴ قسمت براساس صداهای ضبط شده ۴۵ دقیقه ۱۰۰
خواندن ۳ قسمت براساس متن ۷۵ دقیقه ۱۰۰

مدت زمان

⦁ قسمت گوش دادن حدود ۴۵ دقیقه طول می کشد. به ۴ قسمت تقسیم می شود.
⦁ قسمت خواندن حدود ۷۵ دقیقه طول می کشد. به ۳ قسمت تقسیم می شود.
توجه: فقط یکبار مجاز به گوش دادن به صدای ضبط شده هستید. حتما برای تسلط تمرین کنید.

نمره دهی TOEIC

هریک از دو بخش شامل ۱۰۰ سوال است. با این حال، نمره نهایی با سیستم نمره دهی TOEIC محاسبه می شود که نحوه محاسبه آن را اعلام نکرده است. در پایان، داوطلب در هر بخش می تواند نمره ای بین ۵ تا ۴۹۵ کسب کند. نمره نهایی از مجموع نمره دو بخش بدست می آید. بالاترین نمره ممکن، ۹۹۰ است و بدترین نمره ۱۰ است. حداکثر ظرف ۳ هفته نمره شما اعلام می شود.

پاسخ نامه

شما باید ۲۰۰ پاسخ خود را در پاسخنامه ای که به شما در ابتدای آزمون داده می شود، بنویسید. پاسخ هایی که کاملاً با مداد در برگه پاسخ رنگ شده باشند معتبر هستند. هنگام پر کردن گزینه مراقب باشید! پاسخ خود را در گزینه اشتباه علامت نزنید.

خب برویم به سراغ نوع دوم آزمون TOEIC یعنی آزمون گفتاری و نوشتاری. در ادامه همراه ما باشید تا همه چیز را در مورد آزمون گفتاری و نوشتاری TOEIC را با شما درمیان بگذاریم. مواردی مثل ساختار آزمون گفتاری و نوشتاری، نحوه نمره دهی TOEIC، نمونه سوالات و تمرین برای TOEIC بصورت آنلاین؛ به خواندن ادامه دهید.

معرفی ساختار و نمونه سوالات آزمون TOEIC گفتاری و نوشتاری

آزمون گفتاری و نوشتاری به طور کلی حدود ۹۰ دقیقه طول می کشد، اگرچه این دو بخش به طور جداگانه برگزار می شوند و به صورت جداگانه نمره دهی می شوند.
آزمون گفتاری تقریباً ۲۰ دقیقه طول می کشد و شامل موارد زیر است:
⦁ خواندن یک پاراگراف با صدای بلند برای سنجش تلفظ
⦁ توصیف یک تصویر با واژگان و دستور زبان صحیح
⦁ پاسخ به سوالات ضبط شده با پاسخ های روان و بلند
⦁ پیشنهاد راه حل برای یک مشکل
⦁ ابراز عقیده در مورد یک موضوع
آزمون نوشتن ۶۰ دقیقه طول می کشد و شامل موارد زیر است:
⦁ نوشتن جملات بر اساس تصاویر
⦁ نوشتن پاسخ ایمیل
⦁ نوشتن یک مقاله کوتاه

نمره دهی آزمون گفتاری و نوشتاری TOEIC

آزمون های گفتاری و نوشتاری TOEIC به صورت جدا از حداکثر نمره ۲۰۰ محاسبه می شوند. شما حداکثر ظرف ۳ هفته بعد از آزمون نمره خود را دریافت خواهید کرد.
برای آزمون گفتاری، هر داوطلب نمره ای دریافت می کند که در یکی از هشت سطح میزان تسلط و مهارت قرار می گیرد که در زیر مشخص شده است:
نمره بخش گفتاری سطح مهارت
۰-۳۰ ۱
۴۰-۵۰ ۲
۶۰-۷۰ ۳
۸۰-۱۰۰ ۴
۱۱۰-۱۲۰ ۵
۱۳۰-۱۵۰ ۶
۱۶۰-۱۸۰ ۷
۱۹۰-۲۰۰ ۸

برای آزمون نوشتاری، نمرات در یکی از ۹ باند زیر و سطح مهارت قرار می گیرند:
نمره بخش نوشتاری سطح مهارت
۰-۳۰ ۱
۴۰ ۲
۵۰-۶۰ ۳
۷۰-۸۰ ۴
۹۰-۱۰۰ ۵
۱۱۰-۱۳۰ ۶
۱۴۰-۱۶۰ ۷
۱۷۰-۱۹۰ ۸
۲۰۰ ۹
اکثر موسسات و مشاغل، نمره خاص خود را دارند، اما نمراتی که در سطح مهارت بالا قرار می گیرند (۸-۹) به طور کلی عالی ارزیابی می شوند.

نمونه سوالات آزمون گفتاری و نوشتاری TOEIC

تمرین برای آمادگی آزمون TOEIC با استفاده از شرکت در کلاس و نمونه سوالات آزمون راهی عالی برای آشنایی بیشتر با قالب آزمون گفتاری و نوشتاری TOEIC است. در ادامه چند سوال TOEIC آمده است تا بتوانید بهتر با نوع سوالات آشنا شوید و برای آن آماده لازم را کسب کنید.

نمونه سوالات: بخش گفتاری TOEIC

آزمون گفتاری برای ارزیابی مهارت های زبان انگلیسی شما، انواع مختلف سوالات را طراحی کرده است.
اولین سوالات برای سنجش تلفظ و بیان شما طراحی شده اند. از شما خواسته می شود که عکس هایی مانند تصویر زیر را توصیف کنید.

سپس سوالات پیچیده تری به شما داده می شود که نیاز به پاسخ های طولانی تر و بیان پیشرفته تری دارند، مانند مثال زیر:

نمونه سوالات: بخش نوشتاری TOEIC

آزمون نوشتاری در مورد ارزیابی مهارت های ارتباطی کتبی شما در شرایط روزمره و حرفه ای است.
اولین تسک شما را ملزم به توصیف تصاویر با یک جمله، با استفاده از واژگان خاص می کند. به مثال زیر توجه کنید:

برای تسک دوم، شما ملزم به نوشتن پاسخ کتبی به درخواست های مختلف هستید. به عنوان مثال می تواند نامه ای از یک بانک باشد و از شما خواسته می شود که عناصر خاصی را در هر پاسخ استفاده کنید.

تسک سوم شامل نوشتن یک مقاله کوتاه است که نظر خود را در پاسخ به یک سوال یا بیانیه باید بیان کنید. از شما انتظار می رود كه با دلایل و مثال هایی از نظر خود دفاع كنید. در عین حال باید این متن را با دستور زبان صحیح و واژگان درست بنویسید.
به مثال زیر دقت کنید:

نحوه ثبت نام در آزمون TOEIC

آزمون TOEIC یک آزمون بین المللی است که چندین دانشگاه، موسسه و شرکت آن را قبول دارند. اگر جلسات رسمی این آزمون در موسسه شما برگزار می شود، می توانید آزمون TOEIC را در موسسه خود امتحان دهید. در غیر این صورت، می توانید به سایر مراکز معتبر مراجعه کنید.
برای پیدا کردن محل آزمون می توانید به وب سایت رسمی TOEIC بروید و مشخص کنید که کجا می خواهید در این آزمون شرکت کنید. نزدیکترین مراکز را پیدا کنید و تاریخ امتحان خود را با توجه به تاریخ های مشخص شده انتخاب کنید.
برای آنکه بتوانید مراحل شرکت در این آزمون را در ذهن خود مرتب کنید باید دو مورد زیر را درنظر داشته باشید:
⦁ برای آزمون ثبت نام کنید!
⦁ هنگامی که تاریخی برای شرکت در آزمون انتخاب کردید، بلافاصله آن تاریخ را رزرو کنید. بسته به محل زندگی شما و زمانی که می خواهید در آزمون شرکت کنید، ممکن است محدودیت در تعداد ثبت نام وجود داشته باشد.
نکته: چند وقت قبل از تاریخ برگزاری در آن ثبت نام کنید، به عنوان مثال حداقل ۳ ماه قبل از تاریخ امتحان اقدام به ثبت نام کنید. توجه داشته باشید که می توانید TOEIC را در شهر / کشور مورد نظر خود انتخاب کنید.
بررسی کنید که امتحان شما در کجا برگزار می شود و مطمئن شوید که زودتر از موعد مقرر در روز امتحان به محل آزمون می رسید. پس با دانستن اینکه محل آزمون شما کجاست می تواند برنامه ریزی درستی برای سر موعد رسیدن به محل آزمون داشته باشید. به یاد داشته باشید که باید ۳۰ دقیقه قبل از شروع آزمون برسید.
داوطلبانی که با تاخیر می رسند ممکن است اجازه ورود نداشته باشند. به یاد داشته باشید که کارت ورود به جلسه خود و همچنین یک کارت شناسایی معتبر (همراه با عکس و امضای خود) را به همراه داشته باشید. نیازی به آوردن قلم یا کاغذ پیش نویس نخواهید داشت زیرا به شما داده می شود.

حال بیایید نگاهی دقیق به معنای نمره شما و چگونگی نمره دهی TOEIC در مقابل سایر داوطلبان بیندازیم.
حال که در آزمون شرکت کرده اید باید چه مدت زمان منتظر ماند تا نتیجه آزمون به دستمان برسد؟ در بخش بعد به شما خواهیم گفت که چه چیزهایی بر نتیجه آزمون شما تاثیر می گذارد و چه چیزهایی تاثیر نمی گذارد، چگونه و چه زمانی می توانید از نتایج آن مطلع شوید و در نهایت موسسات و شرکت های مختلف در کارنامه شما به دنبال چه چیزی هستند. و البته، نکاتی نیز در مورد چگونگی دستیابی به نمره مورد نظرتان نیز صحبت خواهیم گفت؛ لطفا تا انتها این مقاله را بخوانید.

نحوه محاسبه نمره در TOEIC

نحوه محاسبه نمره در آزمون گوش دادن و خواندن TOEIC

آزمون استاندارد گوش دادن و خواندن TOEIC مبتنی بر کاغذ است و از یک قالب چند گزینه ای استفاده می کند. این سبک آزمون به شما اطمینان می دهد که نتایج آن کاملا منصفانه و قابل اعتماد هستند. هر بخش ۱۰۰ سوال دارد بنابراین در مجموع ۲۰۰ سوال از شما پرسیده می شود و نمرات در مقیاس سطح دشواری به شما اختصاص داده می شوند (گوش دادن از خواندن دشوارتر است ، بنابراین ارزش نمره بیشتری دارد) و در نهایت نمره کل بین ۱۰-۹۹۰ خواهد بود.

در اینجا خلاصه ای از نحوه تفسیر نمره گوش دادن و خواندن TOEIC آورده شده است:

دامنه نمره توضیحات کلی
۹۰۵-۹۹۰
(۹۱%-۱۰۰%) مهارت حرفه ای بین المللی
قادر به برقراری ارتباط موثر در هر شرایطی است
۷۸۵-۹۰۴
((۷۹%-۹۰% مهارت کار +
قادر به برطرف کردن بیشتر نیازهای کاری با مهارت های زبانی است که اغلب ، اما نه همیشه ، قابل قبول و موثر است
۶۰۵-۷۸۴
((۶۱%-۷۸% تخصص کاری محدود
قادر به برطرف کردن بیشتر خواسته های اجتماعی و شرایط کاری
۴۰۵-۶۰۴
(۴۱%-۶۰%) مهارت ابتدایی +
می تواند گفتگوی رو در رو قابل پیش بینی را شروع و حفظ کند و خواسته های محدود اجتماعی را برآورده کند
۲۵۵-۴۰۴
(۲۶%-۴۰%) مهارت های ابتدایی
دارای مهارت عملکردی و در عین حال محدود ، می تواند مکالمه های رو در رو بسیار ساده در مورد موضوعات آشنا را برقرار کند
۱۰-۲۵۴
(۰%-۲۵%) مهارت پایه
قادر به تأمین نیازهای فوری بقا

کارنامه شما همچنین بسته به نمره شما حاوی جزئیات ارزشمندی در مورد نقاط قوت و ضعف شماست. چهار قسمت برای بخش گوش دادن و پنج قسمت برای بخش خواندن وجود دارد به طوری که نشان می دهند که شما به چه درصدی از سوالات هر گروه مهارت به درستی پاسخ داده اید.
به علاوه، شما درصدی را دریافت خواهید کرد که نشان می دهد شما در میزان تسلط جزچه درصدی از شرکت کنندگان در سه سال اخیر هستید. این درصد می توانند علاوه بر نمره خام، به خوبی میزان تسلط شما را به مهارت های زبان انگلیسی نشان دهد.

نحوه محاسبه نمره در آزمون گفتاری و نوشتاری TOEIC

آزمون گفتاری و نوشتاری TOEIC کمی متفاوت است. از آنجا که این آزمون توسط مصحح ارزیابی می شود، نمرات بر اساس درک مصحح از پاسخ شما داده می شود. ارزش هر دو بخش از این نوع آزمون متفاوت است و نمره در مقیاس ۰-۲۰۰ داده می شود.
شما همچنین با نتیجه آزمون گفتاری و نوشتاری TOEIC نیز همانند آزمون گوش دادن و خواندن TOEIC توضیحاتی در مورد مهارت های مختلف شما به شما داده می شود.

TOEIC

نمره آزمون TOEIC را چه زمانی دریافت می کنید؟

انتظار برای اعلام نتایج آزمون TOEIC شما بعد از اینکه برای آماده شدن برای آن خیلی تلاش کردید، می تواند طولانی به نظر برسد! نگران نباشید، سخت ترین قسمت را پشت سر گذاشتید؛ شما امتحان دادید! آفرین!
برای اعلام نتیجه، TOEIC به طور انحصاری توسط ETS Global مستقر در نیوجرسی اداره می شود که یک نسخه از نمرات TOEIC را برای شما ارسال می کند. مدت زمان دریافت آن بسته به اینکه شما در نسخه استاندارد Listening & Reading یا آزمون صحبت کردن و نوشتن شرکت کنید متفاوت خواهد بود (در ادامه به صورت دقیق تر بیان شده است).

نتایج آزمون شنیدن و خواندن TOEIC توسط پست ۱۰ تا ۱۵ روز کاری پس از روز آزمون برای شما ارسال می شود. نتایج اکسپرس نیز با پرداخت هزینه در دسترس است، به طوری که نتایج بین ۲ تا ۵ روز کاری ارسال می شود. هر دو گزینه شامل مدت زمان ارسال نیستند، بنابراین می توانید حداکثر سه هفته پس از شرکت در آزمون، روی دریافت نمره خود حساب کنید.
از طرف دیگر، نتایج آزمون گفتاری و نوشتاری TOEIC در مدت ۸ روز کاری پس از شرکت در آزمون (به علاوه زمان حمل و نقل) از طریق پست ارسال می شود.

نحوه اعلام نمره TOEIC چگونه است؟

با این حال، می توانید نمرات TOEIC خود را به صورت آنلاین در حساب ETS Global خود مشاهده کنید. اعلام نتیجه از این طریق فقط برای اطلاع شماست و نمی توانید به عنوان اثبات رسمی نمره خود از آن استفاده کنید. همچنین، توجه داشته باشید که اگر از طریق یک مدرسه یا سازمان حرفه ای در یک جلسه آزمون خصوصی TOEIC شرکت می کنید، جایی که در آن آزمون دادید نیز گزارشات نمره رسمی شما به صورت جداگانه و همچنین از طریق پست دریافت می کند.
اگر احساس می کنید در نمره آزمون TOEIC شما اشتباهی رخ داده است و نتایج به خوبی توانایی انگلیسی شما را منعکس نمی کند، در مدت سه ماه پس از آزمون، با دفتر محلی خود در ETS Scoring تماس بگیرید تا دوباره بررسی شود. با این حال، لطفا توجه داشته باشید که اگر با بررسی دوباره مغایرتی بین نمره اعلام شده و بررسی مجدد مشاهده نشود، باید هزینه خدمات را پرداخت کنید. در غیر این صورت، در صورت وجود مغایرت ETS هزینه را پرداخت خواهد کرد.

نمره آزمون TOEIC برای چه مدت معتبر خواهد بود؟

نمره شما در هر دو آزمون به مدت دو سال معتبر است. این مدت اعتبار به دلیل بهبود (یا کاهش) احتمالی مهارت انگلیسی شما در طول زمان است. اگر از نتایج خود راضی نیستید، می توانید هر چه زودتر و هر وقت که خواستید در آزمون دوباره شرکت کنید. آمادگی کافی برای TOEIC یک گام اساسی در بهبود نمره شما است!

نحوه شرکت در کلاسهای TOEIC

۱-تماس با ما

۲-آزمون تعیین سطح کتبی وشفاهی

۳-ثبت نام در سایت بخش پیش ثبت نام

۴-واریز شهریه یک ترم

۵-شروع کلاس

 

فهرست